عملکرد در بهسازی محیط زیست


عملکرد بهسازی محیط زیست :

ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) :

مجتمع ذوب آهن درفک شمال پس از مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) و شناسایی فاکتور ها و انجام اقدامات برای اصلاح و کاهش آثار منفی طرح در سال 1397 با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست کشور تأسیس گردیده است .
فاکتورهای زیست محیطی در ارزیابی اثرات زیست محیطی مجتمع :

- فیزیکی (زمین شناختی ، لرزه خیزی، هوا ،آب خاک، صدا)
- اجتماعی و اقتصادی (جمعیت،سواد و آموزش، بهداشت و درمان، اشتغال و بیکاری و...)
- فرهنگی (امکان حفاظتی، چشم اندازها و...)
- محیطهای بیولوژیکی (گیاهان و جانوران) و آلودگیهای زیست محیطی موجود (هوا، خاک، آب، صدا)

 

بخش هوا :

احداث و نصب سیستم کنترل آلودگی هوا :

بمنظور جلوگیری از کاهش آلودگی هوا و آلاینده ها آن و با توجه به معضل ریزگرد ها در کشور، مجتمع در زمان احداث اقدام به نصب سیستم جذب غبار با روش سیکلونی و بگ فیلتر (Bag filter,Bag house) نموده است.

بخش صدای زیست محیطی :

در زمینه کاهش آلودگی صوتی نیز اقداماتی همچون استفاده از گونه های گیاهی کاهنده صوت زیست محیطی کرده است .همچنین در ارتقاء فضای سبز و پوشش گیاهی حدالامکان از گونه هایی که موجب کاهش آلودگی هوا می گردند همچون سوزنی برگان استفاده میشود.

بخش آب (پساب):

در زمینه جلوگیری از آلودگی آب توسط پساب انسانی و صنعتی  مجموعه با احداث سیستم تصفیه خانه بیولوژیک (هوازی و بی هوازی)،توانسته پارامترهای آلاینده پساب مذکور را به استاندارد تخلیه به آب سطحی برساند. اما با توجه به مصرف زیاد منابع آبی در صنعت فولاد و صرفه جویی در انرژی؛ پساب پس از پالایش مجدداً در سیستم خنک کننده سیرکوله می گردد. در روش اتخاذی که نوعی تصفیه زیستی می باشد از هیچ گونه مواد شیمیایی در مراحل تصفیه استفاده نمیگردد.

بخش خاک:

بمنظور صیانت از اکوسیستم خاک و با توجه به آلودگی شدید خاک و آب های زیر زمینی با مواد اولیه ضایعات و محصولات فرعی مجتمع در قالب نظام مدیریت ضایعات اقدام به شناسایی کلی آن ها، نظارت بر تفكيك اصولي ضايعات، جمع آوری، حمل و نقل و همچنین فرآهم آوردن بستر تحقیقاتی و تخصيص بودجه جهت بازیابی آنها و... کرده است.

پایش آنلاین :

به منظور نظارت، بررسی مداوم و مستمر لحظه ای از وضعیت خروجی دودکش ها و با توجه به اهمیت آلاینده های محیط زیستی و نقش آنها در سلامتی اکولوژیکی و انسانی؛ مجتمع اقدام به نصب سیستم پایش آنلاین نموده است تا پایشگر درک درستی از وضعیت انتشار واقعی منبع داشته باشد.

بخش پسماند:

در مجتمع کلیه پسماند های فرآیندی و غیر فرآیندی، عادی و ویژه، قابل فروش یا غیر قابل فروش به روش صحیح و اصولی تفکیک و پس از اخذ مجوزهای لازم به مراکز ذی صلاح ارسال میگردد و بدین صورت که شرکت با تعبیه ایستگاه سبز و آموزش کارکنان خدماتی پسماند در راستای قوانین مدیریت پسماند اقدام نموده است .

فرهنگ سازی  زیست محیطی :

با توجه به اهمیت محیط زیست و ضرورت حفاظت هرچه بیشتر از آن  طبق اصل 50 قانون اساسی  که حفظ محیط زیست وظیفه را  همگانی تلقی کرده و همه انسانها در قبال محیط زیست و منابع طبیعی مسؤول دانسته؛ مجتمع به نوبه خود در مناسبت های مختلف زیست محیطی  اقدام به توزیع بروشور و پمفلت و... می نماید همچنین برگزاری دوره های آموزشی حول این محور دیگر اهداف مجتمع می باشد .

 

 

کلیه حقوق این سایت نزد مجتمع ذوب آهن درفک شمال محفوظ است
طراحی شده توسط گروه آرکامپ